Electoral Engineering

17. října 2014 v 17:25 | Ducii |  Odborné
Podtitul: Voting Rules and Political Behaviour
Autorka: Pippa Norris
Vydání: Cambridge University Press 2004
Počet stran: 375

Málokdy mám náladu večer po příchodu ze školy či z práce ještě číst něco, na co bych se musela soustředit. S touto knihou to šlo ale poměrně dobře a ve finále jsme spolu strávili jen tři dny. Pravda není všem dnům konec - ještě si z toho musím udělat nějaké poznámky ke státnicím, ale i tak četlo se to velmi dobře a rychle. Možná je to proto, že mne téma zajímá. Knihy z oblasti komparativní politologie mi ubíhaly vždy rychleji než nějaká politická filozofie, které člověk nerozumí ani v češtině, natož v angličtině.


Autorka velmi srozumitelně předkládá svůj výzkum. Zaměřuje se hlavně na platnost institucionalismu racionální volby a modernizačních teorií, což zkoumá stran různých věcí např. vztah volebního a stranického systému, reprezentace žen a menšin apod.

Nejtěžší bylo prokousat se prvními třemi kapitolami, potom už se čte snadno. Text doplňuje spoustu grafů a tabulek s analytickými daty a datasety. Při čtení jsem měla trochu pocit, že každá kapitola by šla zkrátit minimálně o polovinu. Omýlá pořád dokola to, co jí vyšlo, což se dalo vyjádřit jednou větou a šmitec.

Přijde mi, že název studie není úplně šťatný, protože s Electoral Engineering to nemá zas až tak moc společného. Když se řekně volební inženýrství, tak si představím knihu, která se zabývá různými úspěšnými i neúspěšnými pokusy o volební reformu, tím, proč aktéři danou reformu chtěli, jaké byli podmínky a okolnosti její (ne)úspěšné implementace. O tom ta kniha ale není. Je to o to, zda různé jevy spojené s volbami vysvětlíme spíše institucionalismem raconální volby či modernizační teorií. Zda za to může rozdíl mezi většinovým a propočním volebním systémem či rozdíl mezi industriální a postindustriální společností. Název bych proto zvolila jiný, byť mne momentálně nic kloudného nenapadá.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gil Gil | Web | 19. října 2014 v 21:51 | Reagovat

Jako vždy :-) Ty uděláš ze všeho tak skvělou recenzi, že taková knížka a to, co si o ní myslíš, zaujme i mne. Normálně bych se třeba zrovna tohoto názvu zděsila a nepřečetla si ani tu recenzi, ale tady je to jiné :-)

Já se zase všude prokousávám filozofií a většinou mě to baví, ale občas "už nemožu" :D A pak čtu životopisy duchovních osobností a vyprávění lidí, kteří je znali a ty beru jako balzám :D Čtivý a dojemný. Ale zas je jich velmi málo :-) Jsou to poklady.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama