Jizvy na duši

19. října 2014 v 18:45 | Ducii |  Podle skutečné události
Profil knihy na čbdb
Autorka: Sameen Ali
Vydání: Víkend 2010
Počet stran: 302

Znáte to - jdete do knihovny pro určitou věc a neměli byste se moc poohlížet po dalších knihách, protože na to zrovna není čas. Jenže ono to chvíli trvá, než Vám tu knihu přinesou ze skladu a tak nahlédnete do jedné přihrádky.. a místo jedné knihy si odnášíte tři.

Jizvy na duši jsem si chtěla přečíst již nějaký ten pátek, takže když jsem knihu v knihovně viděla, tak touha byla silnější než rozum a knížka putovala se mnou domů. A během víkendové směny v práci jsem knihu přelouskala celou. Nebylo to těžké - kniha je velmi čtivá.


Miluju podobné příběhy ze života. Nevinné děvče se dostane do spárů násilnické rodiny. Ta ji týrá a nakonec provdá a ona ve čtrnácti otěhotní, porodí. Nakonec to ale vždycky dobře dopadne. Logicky - jinak by totiž ta kniha nikdy nevznikla. Všechny tyhle knihy o týraných dětech jsou důkazem toho, že mezi námi existují lidé, kteří jsou zlí a nemají v sobě kousek lásky. I když zrovna Samina matka asi za to nemohla - byla určitě vychována stejně a jinak se k dceři chovat neuměla. Sam a jí podobné si vždy vyslouží můj neskonalý obdiv. Nedokážu si představit sama sebe v jejich situaci - dokázala bych to přežít psychicky? Zvládala bych to fyzicky všechnu tu bolest?

Samin příběh je nám mnohem bližší, než všechny ty saúdskoarabské "horory". Odehrává se ve Velké Británii. Jeden by řekl: je to civilizovaná země, tam se nic takového stát nemůže. Může a děje se to. A je jedno, zda se jedná o pákistánskou rodinu či nějakou jinou. Děje se to i u nás. Je to strašně smutné, že se takové věci dějí. Pořád mi vrtá hlavou, proč si toho učitelé ve škole nevšimli? Proč nikdo nevyžadoval, aby děvčata v Glasgow do školy chodila? Proč se sociálka chovala tak hloupě jak se chovala?

Hodnocení
Hlavní postavy: Lidé jako my. Nikdo je nevymýšlel, jsou takoví, jací jsou. O to je to mrazivější. 10/10
Styl psaní/čtivost: Anizde není, co vytknout. Mnohé autobiogragie a příběhy podle skutečné událsoti trpí tím, že nejsou po stylistické stránce a nějaké ucelenosti textu příliš dobré. Tohle se četlo skvěle. Mělo to logiku, nesklákali jsme sem tam podle toho, co si autorka zrovna vzpomněla, že by mohla napsat. 10/10
Obálka: Řekla bych, že děvčátko na obálce se hlavní autorce moc nepodobá. Ocenila bych více skutečnou fotografii či něco, kde není vidět do tváře. Či pákistánské děvče, jak má být. 5/10
Děj: Příběh, který napsal sám život. A který stojí za to si přečíst. 10/10
Konec: Všechno zlé je k něčemu dobré. Konec je možná až trochu pohádkový. Ale to je dobře - po tom, co si vytrpěla si zaslouží, že vše dopadlo tak skvěle. 10/10

Celkové hodnocení: 90% a jasných pět hvězdiček
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gil Gil | Web | 19. října 2014 v 21:40 | Reagovat

Krásně to umíš popsat a musí to být velice silný příběh!
Pět hvězdiček i ode mne :-)

Teď jsem si vzpomněla, jak jsme se šly se spolužačkou ze střední tehdy před lety "podívat" do knihovny :-D Věděly jsme o jedné knize, kterou jsme si chtěly půjčit a ... odnášely jsme jich okolo 20 :-D Neměly jsme na ně ani tašku :-D Jsme skoro Tvé kolegyně :-)

2 Ducii Ducii | Web | 19. října 2014 v 21:50 | Reagovat

[1]: Jo to se mi stává často no.. momentálně mám doma okolo 30 knih z různých knihoven:-D A vždycky se divím, že už je konec výpůjční lhůty:-))

Tašku jsem měla, ale měl do ní směřovat primárně nákup jídla:-) Naštěstí jsem vyhrabala v kabelce ještě jednu, takže jsem měla nejn potravu duševní ale i do žaludku;-)

3 Gil Gil | Web | 19. října 2014 v 21:58 | Reagovat

[2]: Ty jsi báječná, já jsem nadšená :D Je bezva, že existuješ :-D Třicet knížek z knihoven a ještě z RŮZNÝCH :D :D Teď budu mít krásné sny, protože tohle mě úplně zahřálo u srdce :-D Život je fajn a lidi cool :-)

Jo jo, často když jsem nutně (nebo kvůli nadšení) potřebovala něco dočíst, spánek i jídlo šly stranou, já na ně zapomněla :-D

4 Ducii Ducii | Web | 19. října 2014 v 22:09 | Reagovat

[3]: Ano když se člověk začte, tak pak ztrácí pojem o čase:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama