Listopad 2014

Abecední výzva splněna

12. listopadu 2014 v 13:04 | Ducii |  Knihy
A je to tu! Pro pro sebekontrolu zde rekapitulace (v seznamu jsou uvedeny pouze knihy, jimiž jsem poprvé splnila dané písmeno, nikoliv všechny přečtené)

Dětská nevěsta

8. listopadu 2014 v 18:03 | Ducii |  Podle skutečné události
Profil čbdb
Autoři: Delphine Minoui, Ali Nojoud
Počet stran: 152
Vydání: Alpress 2009

Jedna z těch knih, po které jsem proti své (rozumné) vůli říkající "na tohle nemáš teď čas" sáhla, když jsem byla po dlouhé době v Městské knihovně. Vím proč tam nechodím - odnesu si totiž vždy víc, než můžu. Ale musela jsem am a tak jsem hmátla i po něčem, co chci již delší dobu přečíst. Po nějaké beletrii.

Kniha zpracovává důležité téma. O tom žádná. Téma mne zajímá a dlouhodobě sleduju na facebooku projekt "Girls not Brides", kde je takových příběhů milion. Malé děvče je provdáno za mnohem staršího muže. A jako manželka musí plnit všechny své "manželské povinnosti" a do toho je bita, fyzicky i psychicky zneužívána. Svou dětskou logikou nechápe, co se okolo děje. To je něco co nejen, že by se nemělo stávat. To se prostě NESMÍ stávat! A nezapomínejme, že to není něco, co je "normální" jen u těch "divných muslimů" a jim podobných "nedospělých civilizací". Není to tak dávno, co podobné instituty fungovaly i v Evropě. Spoustu evropských panovníků si bralo malé holčičky. Třeba taková Marie Antoinetta... Takže hezky si zameťme nejdříve před svým prahem, než budeme kritizovat jiné kultury.

Novinky, které mne zaujaly 3/2014

1. listopadu 2014 v 19:53 | Ducii |  Novinky
V březnu mne toho mnoho nezaujalo. Ale něco málo se našlo...

Svazijsko - L. Piknerová - čdbd
"Malé absolutistické království v nitru jižní Afriky při hranicích s Mosambikem představuje svébytnou a unikátní kulturně-historickou entitu, jež zůstává českému čtenáři stále neznámá..."
Proč si chci přečíst: Svazijsko je nesmírně zajímavá země, takže bych se ráda dozvěděla více. Ten jejich král, to je něco neskutečného...

Novinky, které mne zaujaly 2/2014

1. listopadu 2014 v 19:25 | Ducii |  Novinky
Únorové novinky, které bych si chtěla přečíst...

Stín banyánu - V. Ratner - čbdb
"...Ve světě novém, v němž se smrt, hladovění a tvrdá práce na hranici fyzických možností stanou něčím tak hrůzně všedním a všudypřítomným, se malá Raami upne k tomu jedinému, co jí z násilně přervaného dětství zbylo - k tradičním kambodžským mýtům a legendám, které jí vyprávěl otec. V ovzduší brutálního systematického teroru, kde je paměť brána jako nemoc a záminka popravě, se dívka snaží s jejich pomocí bojovat o každý další den, kdy zůstane naživu."
Proč si chci přečíst: Zaujala mne anotace. O knihu už jsem soutěžila v pár soutěžích.. neúspěšně. Ale já se nevzdám!

Utěšitelky

1. listopadu 2014 v 18:40 | Ducii |  Podle skutečné události
Profil na čbdb
Autor: Ruth Hallo
Vydání: Brána 2014
Počet stran: 320

Utěšitelky jsou jednou z letošních knižních novinek. Normálně se ke knihám dostávám nejdříve s dvouletým zpožděním. K Utěšitelkám jsem se dostala dříve a to z jednoho prostého důvodu: vyhrála jsem je v soutěži u Dragell na blogu. Vlastně mne Utěšitelky poprvé padly do oka právě tam. Předtím jsem o nich nevěděla a asi by mne ani samy o sobě nezaujaly. Zajímám se spíše o příběhy z jiných regionů - Čína, Japonsko... tohle vše jde dost mimo mé okruhy zájmu.

Výhra knihy většinou ale normálně neznamená, že si k ní hned sednu. I tuhle jsem měla v plánu rozečíst až po státnicích (tedy někdy v únoru). Jenže v televizi nic nedávali a já už nedokázala polykat všechny ty politologické žvásty ke státnicím, takže jsem si řekla, že rozečtu nějakou oddechovku. Jediné, co bylo po ruce - Utěšitelky.