Byla jsem otrokyní v satanské sektě

3. března 2015 v 18:05 | Ducii |  Podle skutečné události

Profil na čbdb
Autorka: Ulla Fröhling
Počet stran: 377
Vydání: Alpress 2009

Jestli je nějaká kniha, kterou byste zařadili do knih dle skutečné události opravdovým hitem, pak by to byla třeba tahle. Aby taky ne. Titulek je více než lákavý. Satanisti. Hodně se o nich mluví, ale co o nich vlastně víme?

I já jsem se nechala zlákat titulkem. Myslím, že z mé četby je dost evidentní, že mám pro podobné příběhy slabost. Když jsem byla mladší, snila jsem o práci v psychiatrické léčebně nebo ve vězení jako psycholog. No asi se to někde projevit muselo. Oborem jsem se sice minule, i když... Kde jinde najdete víc magorů než u moci? :-)

Ale zpět ke knize. Jak už jsem řekla zaujal mne titulek. Četla jsem mnoho podobných knih. Těšila jsem se, že tahle bude jiná. Dodá tomu všemu nový level týrání, bolesti, utrpení. Prostě že se setkáním s něčím, co ještě neznám. Uživatelé různých fór mne i varovali, že je to jen pro silné povahy. Žádné lehké čtení...Takže ve finále nevím jestli já jsem bezcita, nebo jen oni tak nepolíbení podobným žánrem knih a tudíž nepřipraveni na to, že svět je drsný a tohle se prostě děje...Čekala jsem, že to bude drsné? No nebylo. Tedy, jistě to co se dělo bylo horší než vše, o čem jsem dosud četla. Problém je, že ta kniha to ale nepopisuje. Nejde do detailu jen naznačuje, že se asi něco událo. Není tak expresivní jako třeba Zotročená. Musíte si domýšlet.

Co mě ale zklamalo na téhle knize ze všeho nejvíce je samotný název. Se satanistama to totiž nemá vůbec nic společného. Alespoň po většinu knihy. Ano oběť byla obětí satanistů. Mimo jiné. Zneužívali ji i další. Její divný otec, matka ji nesnášela, otcovi kámošíčci se na ní taky vyřádili. A o tom to hlavně je. K satanistům se dostáváme vlastně jen tak mimochodem až ke konci knihy. Jsou jedněmi z mnoha. A ty jejich praktiky jsem tam popsány opravdu na malém prostoru.Takže vlastně lákadlo na nic.

Přesto mne ta kniha zaujala. Zklamala mne v tom, co jsem od ní čekala. Ale přinesla něco jiné, co jsem nemohla díky zavádějícímu názvu čekat. Hlavní hrdinka trpí psychickou poruchou. Mnohočetnou osobností. O tom jsem předtím neslyšela. A ohromně mne to zaujalo. Jak je vůbec něco takového možné? Rozštěpit se. Jakoby v ní žilo více lidí. Každý je jiný, svérázný. Jsou různého, věku a pohlaví. A vážně to existuje. Všichni existují. V jednom těle. Není ten svět úžasně neuvěřitelný? A o tomhle vlastně byla celá ta kniha. O ženě, která trpí touto poruchou, co ji zapříčiniloa živilo a jak se s tím vypořádává. To je to, co mě na tom bavilo. Seznamovat se s touhle netušenou diagnózou. A taky to vysvětluje spoustu těch případů, kdy máte děti, které si nepamatují své dětství. Třeba je odpovědí právě tahle nemoc.

Hodnocení:
Hlavní postavy: Angela a všechny další její osobnosti - to mě na tom všem hrzně zaujalo a bavilo. Kniha je tlustá, vlastně je to hodně o popisu, ale vtáhla mne. Byl oto díky hlavní postavě s několika osobnostmi. 10/10
Styl psaní/čtivost: Jak jsem již zmínila výše. Bála jsem se, že se nezačtu. Je to tlusté, není tam moc přímých řečí a není to jen o událostech, ale často popis. Zdlouhavý popis. Přesto mne to něčím zaujalo, nutilo číst dál. 8/10
Obálka: Tak předně ten kříž tam mají trochu blbě ne? Jinak si myslím, že je to fajn. Jak už jsem řekla, hlavní problém mám s názvem. Jelikož nevím, pod jakou jinou škatulkou bych to ohodnotila, tak to ohodnotím v rámci obálky. 1/10
Děj: Ono se nedá hovořit úplně o ději. Jsou to spíše útržky z terapie. Pokud bychom si chtěli poskládat celý život hlavní hrdinky, tak by to byla trochu potíž. Sem tam to drhne.. především u toho satanistického období. 8/10
Konec: Nemoc, kterou hrdinka trpí se úplně nedá vyléčit. Nechápu, jak s tím dokáže žít. Najednou procitnout a nevědět, co se dělo, když byla venku jiná osobnost. Pár osobností se podařilo sloučit, ale stejně. Norální život vést nelze. Přesto má muže i děti. To obdivuji. A terapeutka se vzdala dalších podobných pacientů. Čeho je moc, toho je příliš... 7/10

Celkové hodnocení: 68% a něco mezi třema a čtyřma hvězdama. Spíše ty tři, protože kniha nesplnila očekávání. Nebýt toho hloupého názvu byla by to skvělá kniha. Na druhou stranu je mi jasné, že bez toho názvu by asi těžko upoutala tolik lidí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 4. března 2015 v 16:31 | Reagovat

Takhle kniha mě teda pořádně zaujala a rozhodně se po ní podívám v knihovně... mám ráda knihy podle skutečné události! :)

2 Akrim Akrim | E-mail | Web | 4. března 2015 v 17:59 | Reagovat

Ak má kniha v názve satanskú sektu, tak ja prirodzené vychádzať z toho, že to bude o satanistoch.:D Takže tvoje rozčarovanie je určite pochopiteľné. Názov ma tiež zaujal, aj keď tvoj popisok zase trošičku odradil. Ale poznačím si, možno keď nebude čo čítať. Spoveď človeka s rozštiepenou osobnosťou musí byť tiež pútavá a poučná, aj keď tento druh kníh podľa skutočných tragických životných príbehov asi nie je pre každého.

3 Scribbler Scribbler | Web | 10. března 2015 v 20:12 | Reagovat

Moc hezká recenze. Knížka mě opravdu zaujala, akorát nevím, jestli to pro mě nebude příliš silné kafe, tak ještě uvidím.

4 Gil Gil | Web | 11. března 2015 v 8:57 | Reagovat

No, já bych takovou nečetla, nadchnou mně jen knížky o dobru a navíc jednoho satanistu znám a jak bych tento směr zhodnotila - jsou prostě jen neuvěřitelně hloupí, pro mně naprosto nezajímaví.
Ale hlavní hrdinka a to že jsi chtěla být psycholog a pomáhat - krásné.
Ale píšeš dokonalé recenze Ducii! Tobě pět hvězdiček dávám :-)

5 JINÁ JINÁ | E-mail | Web | 18. dubna 2015 v 17:37 | Reagovat

Ahoj! Já také strašně ráda čtu a ráda bych ti doporučila tuto e-knihu: Jeden život, jedna šance? od Jany Maternové! Je to nádherně psaná kniha o životě, smrti, lásce, naději, ... Vnitřně mě změnila a na svět se už dívám trochu jinak! Přeji krásné počtení!

6 Ducii Ducii | Web | 10. srpna 2015 v 20:15 | Reagovat

[5]: Moc děkuju za tip. Ještě jsem na ni nenarazila a to je můj seznam k přečtení opravdu dlouhý, ale vypadá zajímavě, tak už jsem ji tam připsala :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama