Alchymista

10. srpna 2015 v 21:20 | Ducii |  Další
Profil na čbdb
Autor: Paolo Coelho
Počet stran: 126
Vydání: Jota 1995

Jestli něco patří mezi knihy, o nichž se hodně mluví, pak to Alchymista rozhodně je. Přiznám se, že vždy, když se mi do ruky dostane nějaká opěvovaná kniha, tak z toho mám trochu obavy, zda to bude tak dobrý. Většinou to absolutně nesplní má očekávání. Byl to i případ Alchymisty?


Nebyl! V knížce je ukrytou plno mouder a hlubokých životních pravd. Nebo možná ne pravd, ale hlubokých myšlenek ano. Všechno se točí okolo znamení, která vás vedou k vašemu životnímu příběhu. Nevím, jak to vysvětlit, ale když jsem to četla, v té době, kdy jsem to četla, za těch okolností, za jakých jsem to četla... prostě mám pocit, že ta kniha přišla do mého života ve správný čas, aby mi ukázala, že si mám všímat znamení. Prostě ta kniha byla znamením. Protože jich je všude plno. Jsou na každém kroku. Jediné s čím mám potíž je, že nevím, co mi s nima chce život říct. Nebo jsem se snad dostala do fáze, že mě prostě jen teď zkouší? Takže je to správně že znamení ukazují někam, kde to vypadá naprosto beznadějně??

Od doby, co jsem knížku přečetla, mne myšlenky z ní provází na každém kroku. Dávám si věci do kontextu s knihou a víc přemýšlím o tom, co chci a zda jdu správným směrem. Knížka mne opravdu nadchla a těším se, že si přečtu i další věci. Ostatně už teď můžu říct, že nezůstalo jen u Alchymisty.

Hodnocení:
Hlavní postavy: 9/10 Tak samozřejmě příběh není žádná novinka. Vlastně xkrát omýlané téma, ale já to tehdy četla poprvé v životě, takže mě zaujal příběh i hlavní postava.
Styl psaní/čtivost: 8/10 Určitě to nebylo to nejčtivější, co jsem v životě četla. Na druhou stranu mám opravdu pocit, že je v tom hluboké důležité sdělení.
Obálka: 7/10 Bylo vydáno už hodně verzí. Já jsem četla takovou tu asi nejstarší. Bylo to vydání od Joty. Obálka s pyramidama a orlem mne moc nenadchla, ale ty novější jsou moc hezké.
Děj: 10/10 Tady asi nemám, co vytknout. Pěkný příběh s hlavním motem, že když člověk něco opravdu chce, tak to zvládne.
Konec: 10/10 Konec je vlastně optimistický - nevzdávej se, věř a ono se ti to vrátí.

Celkové hodnocení: 88% a jednoznačně 5 hvězdiček. Už jen proto, že mě ta knížka opravdu hodně ovlivla a změnila život.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Angel Angel | E-mail | Web | 11. září 2015 v 0:29 | Reagovat

Já mám Coelha hodně ráda, i když se setkávám s tím, že lidi si z něj dělají srandu a nepovažují ho za spisovatele. Občas mám z diskuzí pocit, že by se člověk měl pomalu stydět za to, že si od něj něco přečetl, což jsem nikdy nepochopila. Ale asi je mu to jistým způsobem souzeno, když si člověk přečte, jaký postoj k tomu měli i jeho rodiče. Pro mě je to ale opravdu mistr slova v tom, že donutí člověka zastavit se a nad něčím se zamyslet. A v každé jeho knize je k tomu neskutečné množství příležitostí a Alchymista není výjimkou. Řekla bych, že to znevažování je asi z toho důvodu, že lidé mimo jiné neberou ohled na to, v jakém roce ty knihy vydal. Od vydání Alchymisty uběhlo už hodně let a od té doby se samozřejmě ten trh s podobnou literaturou poměrně rozrostl, a tak kniha zřejmě ztratila na výjimečnosti. Osobně se mi Alchymista líbí, je to skvělá kniha a nedivím se, že se o ní hodně mluví, i když to je na druhou stranu něco, co odrazuje. Jsem taky ráda, že konečně taky jednou čtu pozitivní recenzi, protože ho má ráda akorát tak moje bývalá učitelka španělštiny a ostatní kolem mě k němu nemají zrovna kladný vztah.
A co se týče těch obálek, tak to u nás žádná sláva opravdu není no. Já si kupuju vydání, co vydalo nakladatelství Argo, ale i tak mi to přijde jako dětské čmáranice, ale lepší než ten zbytek =D Třeba jsem naprosto unešená z jeho diářů, v takovém stylu bych uvítala všechny jeho knihy. Jestli je neznáš, tak si je najdi, mě už ty samotné kresby nabíjí takovou pozitivní energií a k tomu jeho citáty, to je pak radost celý rok. Měla jsem je teda jen v letech 2011 a 2013, ale když jsem si na ně teď vzpomněla, tak na příští rok si ho snad zase budu muset pořídit.

2 Ducii Ducii | Web | 15. září 2015 v 10:39 | Reagovat

[1]: Ty diáře znám. Kakamrádka ho má a je až děsivě přesný - ten citát se vždy na dané dny hodí velmi dobře. Sama jsem uvažovala, že bych si diář koupila (příští rok je téma myslím odvaha), ale nakonec jsem se rozhodla pro klasický diář, který mi vyhovuje lépe svou funkčností. Máš pravdu, že ty přebaly diářů jsou moc pěkné a na ty knihy by se něco takového hodila lépe než ty infantilní obálky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama