Lovec draků

8. dubna 2016 v 20:39 | Ducii |  Světová beletrie
Autor: Khaled Hosseini
Nakladatelství: Leda
Rok: 2009
Počet stran: 384
ISBN: 978-80-7335-175-5

Khaled Hoseini je už docela známým spisovatelem a to především kvůli svému románu Tisíce planoucích sluncí, který se mi líbil moc a proto jsem si chtěla přečíst i jeho další díla. A hory odpověděly mne zase tolik nenadchlo, nyní se mi do ruky vydalo poslední jeho dílko: Lovec draků.


Musím říct, že jsem byla zhruba stejně nadšená jako v případě Tisíce planoucích sluncí. Je to dojemný příběh o dvou chlapcích: jednom lépe postaveném, který má za společníka (sluhu chcete-li) jednoho Hazára (tehdy chápáni jako podřadná rasa), který je mu plně oddaný a bere ho za svého nejlepšího přítele.

Amír a Hasan jsou nerozluční až do jednoho dračího závodu. Hasan obětuje pro Amíra vše, ale ten pro jeho záchranu nic neudělá. Poté se začíná Hasana stranit až ho nakonec lstí dostane z domu.

O pár let později musí sám odejít kvůli příchodu ruských vojáků do země. Dostává se do Spojených států, kde vystuduje a ožení se. Po patnácti letech manželství, přichází šance napravit své chyby a ulevit svému svědomí. Dokáže odčinit své hříchy a udělat pro Hasana cokoliv, i položit vlastní život?

Lovec draků je jednou z těch knih, která se čte jedním dechem. Příběh vás nenechá chladnými a dokonce vám vžene slzy do očí. Nemám ráda šťastné konce, takové ty klišoidní, kdy je od začátku jasné, že to dobře dopadne. Tohle je ale příběh, kde si přejete, aby to dobře dopadlo - aby se Hasan s Amírem zase setkali, aby všechno dopadlo dobře.

Jenže ono se to vždycky zvrtne. Nic není dobře. A ačkoliv kniha končí nadějí, přesto nekončí dobře. Zůstává otevřená a vy si tak můžete lámat hlavu nad tím, jak by to asi pokračovalo. Zůstane to tak jak je? Nebo nastane konečně jakýsi happy end? To už je na každém z nás, abychom domysleli...

Obálka: 10/10 Krásná, výstižná obálka. Jediné, co bych možná trochu pozměnila je barva draka. Výstižnější by byl modrý, protože právě takový sehrál celkem klíčovou roli v příběhu.
Děj: 10/10 Smutný, krásný děj, který měl donutil nejednou otřít slzy. Vždy, když to vypadá nadějně, se zase všechno pokazí. je až s podivem, že něco přeci jen vyjde, takže to není zas až taková tragédie, i když...
Styl psaní/čtivost: 10/10 Jedním dechem - tohle Hosseini prostě umí. Dokáže vtáhnout do děje, dokáže donutit čtenáře prožívat příběh. Píše skvěle. Výborně se to čte a těžko se odtrhává.
Hlavní postavy: 10/10 Amír vybarvuje jako zbabělec a zrádce, ale i přesto vlastně není nijak nesympatickou postavou. Možná by se tak zachovala většina z nás, nebo snad ne? Jen možná škoda, že není možné blíže sledovat i Hasanův osud nebo to, jak to celé vnímají všichni ostatní: bábá nebo Rahím Chán.
Konec: 9/10 Vlastně nic nekončí, pokračujeme dál. Autor to ukončuje symbolicky - závodem draků. Samotný závěr ale nechává tak trochu otevřený - dopadne to špatně nebo dobře?
Celkové hodnocení: 98/100. Téměř není co vytknout. Jasných pět hvězd.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama